Święto Jordanu w parafii Elbląg i Pasłęk

Katolickie Kościoły Wschodnie obchodzą święto Teofanii (Objawienia Pańskiego) 13 dni po święcie Narodzenia Pańskiego. Teofania w Kościołach Wschodnich jest obchodzona we wspomnieniu Chrztu Pańskiego w Jordanie, stąd wywodzi się potoczna nazwa święta Jordan. W parafii Greckokatolickiej w Pasłęku obrzęd Wielkiego Poświęcenia Wody odbył się w Ekologicznym Parku, przy jeziorze miejskim.

W elbląskiej parafii uroczyście obchodziliśmy święto Chrztu Pańskiego. Po Zaamwonnej Modlitwie Odbyło się tzw. Wełyke Wodoswjattja (Obrzęd Wielkiego Poświęcenia Wody), a następnie wierni zabrali poświęconą wodę do domów. Tym samym rozpoczął się także okres wizyt duszpasterskich w naszej parafii, który potrwa do święta Stritennia (Ofiarowania Pańskiego).

Michał Prytuła.

Zdjęcia pochodzą z portalu glospasleka.pl

Comments are closed.