Богослуження у Страсному Тижнi та у Недiлю Воскресiння Христового

21.04.2022 Страсний чeтвер
17:00 Утреня Страстей Христових

22.04.2022 Страсна п’ятниця
17:00 Вечiрня з виставленням Плащаниці.

18:15 Єрусалимська Утреня

23.04.2022 Страсна субота
9:00 Вечiрня з Лiтургiєю Святого Василiя Великого

Пiсля закiнчення Лiтургiї вiдбудется освячення пасок

16:00 освячення пасок

24.04.2022 Недiля Воскресiння Христового

7:00 Надгробне, Пасхальна Утреня
Божественна Лiтургiя Святого Iвана Золотоустого

Пiсля закiнчення Лiтургiї вiдбудется освячення пасок

10:00 Великоднiй Снiданок
який вiдбудется за адресою-
Sportowa Szkoła Podstawowa nr.3 w Elblągu
ulica Agrykola 6Uroczysta Komunia Święta 2021

16 maja, w niedzielę Niewiast Niosących Wonności, w naszej parafii dzieci przystąpiły do Uroczystej Komunii Świętej, którą poprzedziła pierwsza spowiedź.

W tym miejscu warto wyjaśnić dlaczego w kościołach wschodnich nie praktykuje się Pierwszej Koumnii Świętej.
Odpowiedź na to pytanie znajdziemy między innymi w art.431 Katechizmu Kościoła Greckokatolickiego „Chrystus Nasza Pascha”, w którym możemy przeczytać, że Święty Sakrament Eucharystii to jeden z sakramentów wtajemniczenia chrześcijańskiego, który następuje po udzieleniu osobie sakramentów chrztu i chryzmacji ( zgodnie z tradycją i prawem kanonicznym kościołów wschodnich jest to odpowiednik bierzmowania w Kościele łacińskim). Dlatego też w kościołach wschodnich praktykuje się udzielanie sakramentu Eucharystii niemowlętom oraz małym dzieciom, które przyjęły już wyżej wymienione sakramenty.
Podczas Boskiej Liturgii, którą celebrowali ks. Andrzej Sroka i ks. Igor Hubacz sakrament Eucharystii przyjęło pięcioro dzieci z naszej parafii.
Podczas Boskiej Liturgii kazanie skierowane specjalnie do dzieci wygłosił ks. Andrzej Sroka, który przypomniał także wszystkim zgromadzonym o znaczeniu Eucharystii w życiu człowieka.
Po zakończonej Boskiej Liturgii dzieci oraz rodzice podziękowali zarówno księżom jak i nauczycielce religii- Pani Ołeksandrze Bednarz.
Wszystkim dzieciom, które przystąpiły w tym roku do Uroczystej Komunii Świętej oraz ich rodzinom życzymy aby często przystępowały do sakramentu Eucharystii oraz żeby cerkiew zawsze była dla nich drugim domem oraz miejscem spotkania z Bogiem

Harmonogram nabożeństw od 29.04 do 4.05

Serdecznie zapraszamy na nabożeństwa Wielkiego Tygodnia oraz Tygodnia Paschalnego.

Czwartek 29.04.

17:00- Jutrznia Męki Pańskiej

Piątek 30.04

17:00 – Nieszpory z wystawieniem płaszczenicy

18:00- Jutrznia Jerozolimska

Sobota 1.05

9:15 – Nieszpory z Liturgią św. Bazylego Wielkiego

Poświęcenie pokarmów- 9:00, 10:15, 16:00

Niedziela 2.05

7:00- Nabożeństwo stacyjne Jutrzni Wielkiej Soboty, Jutrzni Paschalna

8:00- Boska Liturgia św. Jana Chryzostoma

12:30- Boska Liturgia św. Jana Chryzostoma

Poniedziałek 3.05

9:00- Boska Liturgia św. Jana Chryzostoma i parastas za zmarłych

11:30- Boska Liturgia św. Jana Chryzostoma i panachida za zmarłych

Wtorek 4.05

Boska Liturgia św. Jana Chryzostoma- 17:00

“ПОВНОТА ВІРИ” – 4-й випуск програми в TVP

Запрошуємо подивитися четвертий випуск програми “ПОВНОТА ВІРИ” (“PEŁNIA WIARY”) в четвер – 29 березня, год. 7.30 на каналі TVP1. Заохочуємо наших вірних та всіх глядачів, які хотіли б дізнатись більше про життя нашої Церкви в Польщі, щоб стежили за нашою сторінкою у Facebook.

Четвертий випуск, якого прем’єра припадає на Страсний Четвер, буде головній мірі присвячений темі покликання до священства. Відвідаємо Митрополичу Греко-Католицьку Семінарію в Любліні. Семінаристи розповідатимуть про своє покликання, чому вибрали цей життєвий шлях, як виглядає день в семінарії. Про динаміку покликань до священства розкаже Патріарх Святослав. В Любліні, де відкрито пам’ятник бл. о. Омеляна Ковча, дізнамося ким був “Парох Майданека”. Відвідаємо також Ельблонг, де в новій греко-католицькій церкві вже моляться вірні. Митрополит Євген побажає всім радісних Свят Христового Воскресіння, а в Ланьцуті послухаємо про іконографію Страсного Тижня та Пасхи.

Сердечно запрошуємо!

Редакція програми “Повнота Віри”

www.cerkiew.org

ЗВЕРНЕННЯ ВЛАДИК УГКЦ В СПРАВІ УЧАСТІ У ПЕРЕПИСІ НАСЕЛЕННЯ

Wielki Post 2021

Wielki Post w tradycji chrześcijańskiego wschodu, jest jednym z czterech wielodniowych postów w trakcie roku liturgicznego.  Z pozoru kojarzy się nam głównie z okresem wstrzemięźliwości od spożywania niektórych pokarmów i napojów w określone dni tygodnia i z pokłonami, które wykonujemy podczas wielkopostnych nabożeństw. Wielki Post to w głównej mierze czas, który Cerkiew daje nam, aby w jak najpełniej przygotować się do Wielkiej i Świętej Niedzieli Paschy- Zmartwychwstania Pana Naszego Jezusa Chrystusa.  

W tekstach liturgicznych okres Wielkiego Postu jest często nazywany Wiosną Duszy. Tym samym Cerkiew zachęca nas abyśmy rozpoczynając okres Wielkiego Postu odrzucili od siebie smutek, złość i nienawiść i tym samym radowali się okresem Wielkiego Postu danego nam “ku oczyszczeniu dusz i ciał, ku opanowaniu namiętności, ku nadziei zmartwychwstania” ( Fragment Modlitwy przed Amboną podczas Liturgii Uprzednio Poświęconych Darów w tłumaczeniu ks. Henryka Paprockiego)  

Okres Wielkiego Postu w tradycji bizantyjskiej jest okresem aliturgicznym. Oznacza to, że od poniedziałku do piątku w cerkwiach nie sprawuje się Boskiej Liturgii.  Wyjątkiem od tej zasady jest święto Zwiastowania Przenajświętszej Bogurodzicy, które obchodzić będziemy w tym roku w środę 7 kwietnia.  Jednak ze względu na fakt, że niezbędnym pokarmem każdego chrześcijanina jest Święta Eucharystia, w Cerkwiach w środy i piątki Wielkiego Postu jest sprawowana Liturgia Uprzednio Uświęconych Darów.  

Jest to nabożeństwo zbudowane na fundamencie Nieszporów jednak wzbogacone pewnymi elementami, takimi jak czytanie 18 katyzmy (składającej się z psalmów od 119 do 133), śpiewanie naprzemiennie przez celebransa i wiernych wersetu psalmu 140, z charakterystycznym refrenem “Niech modlitwa moja wznosi się jak dym kadzidlany przed Tobą, podniesienie rąk moich, jak ofiara wieczorna.”, oraz udzielanie Komunii Świętej, konsekrowanej podczas Niedzielnej Boskiej Liturgii. W naszej Parafii Liturgia Uprzednio Poświęconych Darów odprawiana jest w każdą środę Wielkiego Postu o godzinie 17.  

W pierwszym Tygodniu Wielkiego Postu, który jest już za nami od poniedziałku do czwartku w Cerkwiach podczas Wielkiej Komplety  był czytany Kanon Pokutny św. Andrzeja z Krety, zwany często “pokłonami”, co ma swoje źródło w dużej ilości pokłonów, które składamy podczas tego nabożeństwa.  Opisuje on udrękę duszy ludzkiej, która samowolnie oddaliła się od Boga i wybrała drogę nieprawdy, ale także ponagla do pokuty i pokajania się przed Bogiem za grzechy i nieprawości.  

W tym roku po raz pierwszy w historii naszej parafii nabożeństwu Wielkiej Komplety z Kanonem Pokutnym Andrzej z Krety przewodniczył ordynariusz naszej eparchii Olsztyńsko-Gdańskiej biskup Arkadiusz Trochanowski.  

Istotne miejsce w wielkopostnej formacji odgrywa również zapewne najsłynniejsza modlitwa wielkopostna, autorstwa św. Efrema Syryjczyka, którą recytujemy zarówno po zakończonych nabożeństwach wielkopostnych, jak i podczas indywidualnej modlitwy w domach.  Podczas odmawiania tej modlitwy czynimy zarówno  pokłony do ziemi, jak i  tak zwane małe pokłony polegające na głębokim schyleniu głowy i wykonaniu znaku krzyża  

Celem Wielkiego Postu nie jest jednak jedynie udział w nabożeństwach i wymienionych powyżej praktyk pokutnych, ale przede wszystkim wewnętrzne nawrócenie każdego człowieka do którego każdy chrześcijanin powinien nieustannie dążyć. Wielki Post ma również przygotować nas do świadomego przeżycia Wielkiego Tygodnia i Niedzieli Zmartwychwstania Pańskiego.  

Podejmijmy zatem z radością wielkopostny trud i w miarę naszych możliwości korzystajmy z nabożeństw, które daje nam Cerkiew.  

РОЗПОРЯДЖЕННЯ ВЛАДИК ПЕРЕМИСЬКО-ВАРШАВСЬКОЇ МИТРОПОЛІЇ У ЗВ’ЯЗКУ З ЗАГОСТРЕННЯМ ЕПІДЕМІЧНОГО РЕЖИМУ НА ТЕРИТОРІЇ ПОЛЬЩІ

Слава Ісусу Христу!
Дорогі у Христі Брати і Сестри!

У зв’язку з наступом третьої хвилі пандемії та радикальним збільшенням кількості нових захворювань на КОВІД-19, на території Польщі введено більш ригористичні санітарні норми. Нові рестрикції, які будуть обов’язувати від найближчої суботи 27 березня, стосуються також церков та числа осіб, які можуть перебувати одночасно в храмі.

У зв’язку з цим, маючи на увазі здоров’я та життя вірних, монашества і нашого духовенства, пригадуємо та закликаємо всіх підпорядковуватись обов’язуючим санітарним вимаганням:

  • в наших церквах, в часі богослужінь, на двадцяти квадратних метрах, може молитись тільки одна особа;
  • належить зберегти безпечну відстань півтора метра між особами які будуть молитись в наших храмах;
  • всі особи присутні в церквах зобов’язані закривати ніс і уста охоронними масочками;
  • в церквах мають бути доступні засоби до дезинфекції рук.

Заохочуємо особи старші, хворі та ті, які опікуються малими дітьми, залишитись в хатах та молитись, користаючи з передачі недільної Служби Божої за посередництвом телебачення та інтернету.

У час найбільшого епідемічного загроження заохочуємо користати з можливості участі у Службі Божій за посередництвом медіїв також інші особи, головно в парафіях де є невеликі церкви та обмежена кількість осіб, які можуть перебувати у храмі.

Всіх заохочуємо до молитви за увільнення людства від епідемічної загрози. В молитвах пам’ятаймо також про старших осіб, які належать до групи найбільшого ризика та про медичний персонал.

На час санітарної загрози уділяємо всім наше особливе архієрейське благословення

+ Благословення Господнє на Вас!

+ Архієпископ Євген Попович
Митрополит Перемисько-Варшавський

+ Владика Володимир Р. Ющак, ЧСВВ
Владика Вроцлавсько-Кошалінський

+ Владика Аркадій Трохановський
Владика Ольштинсько-Ґданський

Перемишль – Вроцлав – Ольштин, дня 25 березня 2021 р.
Число: 2021/096

Доручаємо всім священникам Перемисько-Варшавської Митрополії прочитати це Розпорядження у всіх наших церквах, в неділю, 28 березня 2021 р., в часі душпастирських оголошень та примістити його на парафіяльних сайтах.

www.cerkiew.eu

Wspólna modlitwa na początek Wielkiego Postu

W poniedziałek 15 marca 2021 Kościoły Wschodnie posługujące się kalendarzem Juliańskim rozpoczęły Wielki Post. W Eparchii Olsztyńsko-Gdańskiej Biskup Arkadiusz wraz duchowieństwem zebrali się w nowej świątyni w Elblągu, aby tam modlitewnie rozpocząć okres 40 postnych dni. W pierwsze cztery dni Wielkiego Postu jest sprawowana Wielka Kompleta z Pokutnym Kanonem św. Andrzeja z Krety. Nabożeństwo sprawowali biskup Arkadiusz oraz ks. Paweł Potoczny. Po w wspólnej modlitwie, która wielokrotnie przeplatana była doziemnymi pokłonami Biskup Arkadiusz zwrócił się do zebranych. Izraelici 40 lat wędrowali przez pustynię do Ziemi Obiecanej chociaż bibliści są zgodni, że mogli pokonać tą drogę w trzy miesiące. Ich droga trwała tak długo ponieważ ciągle błądzili i zawracali myśląc o Egipcie jak o miejscu dobrym chociaż było to miejsce uciśnienia. Dopiero pokolenie, które nie pamiętało Egiptu, i które zawierzyło Bogu mogło wejść do Zemii Obiecanej. W trakcie homilii biskup wspomniał również trzech kapłanów, którzy pracowali na terenie Eparchii, a których rocznice śmierci przypadają w miesiącu marcu, byli to: ks. Jan Bułat, ks. Bp Julian Gbur SVD oraz ks. Eugeniusz Kuźmiak.

Na zakończenie proboszcz parafii p.w. Narodzenia św. Jana Chrzciciela w Elblągu ks. Mitrat Andrzej Sroka przywitał biskupa Arkadiusza oraz zebranych kapłanów w elbląskiej Cerkwi.

Biskup Arkadiusz udał się również na spotkanie z Prezydentem miasta Elbląg Panem Witoldem Wróblewskim oraz z ks. Biskupem Jackiem Jezierskim – Ordynariuszem Elbląskim.

W Kościele Greckokatolickim czas Wielkiego Postu jest okresem aliturgicznym. Od poniedziałku do piątku nie jest sprawowana Boska Liturgia, w środy oraz piątki sprawowana jest Liturgia Wcześniej Uświęconych Darów, natomiast w pięć niedziel Wielkiego Postu sprawowana jest Boska Liturgia z Anaforą św. Bazylego Wielkiego (sprawowana jedynie 10 razy w roku). W modlitwie indywidualnej praktykowana jest modlitwa św. Efrema Syryjczyka, która wyraża pragnienie oddalenia lenistwa, próżności, żądzy władzy i pustych słów. Następnie wyraża się pragnienie otrzymania czystości, pokory, cierpliwości i miłości a puentą jest prośba o umiejętność dostrzegania własnych grzechów i nieosądzania bliźnich.

artykuł pochodzi ze strony www.cerkiew.eu

Різдво Христове 2021

Великим зусиллям отця пароха та цілої спільноти вдалося завершити порядкові роботи. Величаво і радісно могли ми зійтися в новій церкві щоб за юліанським календарем зустрічати народження Христа Спаса. Гарно розмальована церква робить велике враження не тільки на тих парафіянах, котрі вперше були в тій церкві але перш за все на гостях – чи то прибулих з інших парафії чи то римо католиках котрі прийшли щоб взяти участь в торжествах. Після Повечерия Великого величаво зазвучали колядки  а люди могли подумати  – „Христос Народився – а ми в новій святині”. Просимо подивитись на світлини з подвійного свята

Мрії здійснились

Двадцять років чекала наша громада на завершення будови новою церкви. Врешті решт майже всі праці всередині закінчено та прийшов час прибирати храм на першу офіційну літургію. Визначено термін та парафіяни охоче взялись до роботи.
Мужчини перевозили меблі та все майно зі старої церкви а жинки численно взялись за порядкову роботу в новій святині. Працювали старі та малі – про це можна переконатись дивлячись на світлини.