Już po raz trzeci, w dzień rozpoczęcia Wielkiego Postu w cerkwi w Elblągu był sprawowany pokutny kanon św. Andrzeja z Krety, w którym uczestniczyli biskup Arkadiusz oraz duchowni Eparchii Olsztyńsko-Gdańskiej. Na nabożeństwo przybyli również wierni Elbląskiej parafii.
Biskup Arkadiusz w swym słowie przybliżył istotę postu oraz wezwał do tego, by nie poddawać się w swych działaniach.
Різдвяний час, який природно асоціюється всім нам з колядками, Святою Вечерєю та прекрасними богослужіннями, є для багатьох імовірно улюбленим періодом у році.
Кожного року і ми, як члени чоловічого хору Журавлі, колядували по церквах у Польщі та Україні несучи слухачам добру новину про народження Христа та одночасно підтримуючи багатство української культурної спадщини.
На жаль, через пандемію коронавіруса, були ми змушені припинити різдвяне колядування на довгі два роки.
Врешті, у суботній вечір 21 січня 2023 р. в ельблонзькому греко-католицькому храмі Різдва св. Івана Хрестителя ми заспівали колядки та щедрівки. У цей складний час, коли Україна вже майже рік бореться з московським варварським вторгненням, зміст різдвяних колядок набирає нового змісту. Саме тому наші концерти, як в Ельблонзі та Ольштині, ми почали від гимну З Нами Бог, який так добре всі знаємо з Великого Повечір’я. Хотіли в це й спосіб засвідчити що Бог не залишає України в час війни з агресором, а також пригадати слухачам, що у давніх віках лицарі йшли до бою з цим гимном на устах.
Під час наших концертів відзначили ми також День Соборності України, який припадав саме в неділю 22 січня. Тому заспівали ми також декілька маршів, а концерти закінчили гимном Ой у Лузі та Державним Гимном України.
Як члени хору, зокрема дякуємо за чудову організацію концертів парафіям в Ельблонзі та Ольштині й Об’єднанню Українців у Польщі.
Дякуємо за теплу, родинну атмосферу, яку Ви утворювали протягом цих двох незабутніх днів. Дякуємо теж всім глядачам, що приходили на концерти та утворювали неповторну, рідну різдвяну атмосферу.
Для мене цьогорічні січневі концерти були зокрема особливими. Коли Журавлі останнім разом концертували у моєму рідному Ельблонзі в 2006 році, я був тоді учнем 3 класу початкової школи та слухав концерту на публіці разом з моїми батьками. Мене завжди потрясали пісні, які виконував хор. Я слухав вдома компакт-дисків хору та, думаю, природнім було приєднання до хору вже коли я був студентом.
Завдяки Журавлям я реально віднайшов своє місце в громаді.
Okres Bożego Narodzenia to w tradycji ukraińskiej czas radosnego kolędowania. Kolędnicy biorący udział w przedstawieniu zwanym w języku ukraińskim wertepem oddają w ten sposób chwałę nowonarodzonemu Synowi Bożemu.
W elbląskiej parafii od dziewięciu lat parafialne kolędowanie odbywa się przede wszystkim w formie rodzinnego wertepu, w którym biorą udział zarówno dzieci, jak i dorośli. Przez dziewięcioletni okres kolędowania elbląscy parafianie odwiedzili kilkanaście parafii na terenie naszej eparchii, niosąc dobrą nowinę o Bożym Narodzeniu oraz jednocześnie zbierając ofiary pieniężne na budowę elbląskiej świątyni.
Elbląski Wertep rodzinny wystąpił po zakończeniu Boskiej Liturgii 8 stycznia W roku obecnym ze względu na wojnę toczącą się w Ukrainie, obsada i treść elbląskiego wertepu zmieniły się diametralnie. Warto wspomnieć, że oprócz długoletnich elbląskich parafian, w tegorocznym wertepie wzięły udział rodziny z dziećmi, które zmuszone były uciekać ze Lwowa, Tarnopola, Iwano-Frankowska, Charkowa, Kijowa, Połtawy, a nawet Doniecka. W tym roku obok tradycyjnych wertepowych postaci, pojawiły się zupełnie nowe, takie jak choćby żołnierz armii ukraińskiej, hetman wojsk zaporoskich czy personifikacja Ukrainy, w osobie Pani Oksany ze Lwowa.
Elbląski wertep rodzinny jest wyjątkowy również ze względu na fakt, że składa się z kapeli muzycznej. W tym roku elbląską kapelę wertepową tworzyły trzy gitarzystki, akordeonista, perkusista i klarnecista.
Po zakończonym wertepie, ze słowem do parafian zwrócił się proboszcz elbląskiej parafii ks. Andrzej Sroka, życząc wszystkim zebranym w świątyni pokoju ducha, a rodzinom uchodźców z Ukrainy szybkiego zakończenia wojny i powrotu do rodzinnych miejscowości i domów.
Tegoroczny wertep stanowił podsumowanie ubiegłorocznej pracy elbląskich parafian, którzy aktywnie angażowali się w różne inicjatywy pomocy Ukrainie, prowadząc choćby punkt pomocy humanitarnej, który działa nieprzerwanie od początku rosyjskiej agresji w Ukrainie. Elbląski wertep rodziny stanowi również przykład doskonałej integracji miejscowych parafian z uchodźcami z Ukrainy dla których elbląska cerkiew zawsze stoi otworem.
Mamy szczerą nadzieję, że w przyszłym roku elbląski wertep rodzinny będzie okazją do celebrowania zwycięstwa Ukrainy w wojnie z rosyjskim agresorem, a smutek i zaduma przemienią się w radość i dziękczynienie.
07 grudnia 2022 r. na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim odbyła się obrona rozprawy doktorskiej wikariusza naszej parafii ks. Igora Hubacza. Tytuł pracy to „Katechizacja w Kościele Greckokatolickim w Polsce w latach 1991-2020. Studium katechetyczne w świetle dokumentów Kurii Metropolitalnej Archieparchii Przemysko-Warszawskiej oraz badań własnych”.
W imieniu redakcji naszej strony internetowej serdecznie gratulujemy ks. Igorowi i życzymy owocnego rozwoju dalszej kariery naukowej.
28 sierpnia w Olsztynie odbyło się uroczyste otwarcie Skweru im. Generała Marka Bezruczki. W uroczystości wzięli udział Marszałek Senatu RP Pan Tomasz Grodzki oraz Przewodniczący Rady Najwyższej Ukrainy Pan Rusłan Stefanczuk, a także przedstawiciele władz samorządowych województwa Warmińsko- Mazurskiego oraz przedstawiciele społeczności ukraińskiej. Po zakończeniu uroczystości odbyło się również spotkanie z Panem Przewodniczącym organizowane w ramach II Edycji Campus- Polska Przyszłości.
Elbląski Oddział Związku Ukraińców w Polsce reprezentowali Pan Przewodniczący Stefan Dembicki oraz Pan Michał Prytuła.
Generał Marko Bezruczko w lutym 1920 roku został dowódcą 6. Siczowej Dywizji Strzelców, która weszła w skład polskiej 3. Armii i wzięła udział w wyprawie kijowskiej. 28 sierpnia 1920 roku wtedy pułkownik Bezruczko objął dowództwo obrony Zamościa przed napierającą od strony Lwowa konarmią Budionnego. Skuteczna obrona Zamościa pozwoliła polskim jednostkom na zamknięcie oddziałów bolszewickich w kotle i pokonanie ich w słynnej bitwie kawaleryjskiej pod Komarowem. Po zakończeniu działań wojennych Bezruczko pozostał na emigracji w Polsce, gdzie zmarł 10 lutego 1944 roku. Jego grób znajduje się na cmentarzu prawosławnym na warszawskiej Woli.
Po zakończeniu Boskiej Liturgii w niedzielę 28 sierpnia odbyły się w elbląskiej parafii obchody upamiętniające 31 rocznicę odzyskania niepodległości przez Ukrainę.
Z tej okazji odbył się koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu zespołu Harazd. Po zakończonym koncercie wykonawcom podziękował Pan Andrzej Szmigielski- Przewodniczący Koła Związku Ukraińców w Polsce w Elblągu, a zebrani nagrodzili artystów gromkimi brawami.
Po zakończeniu Boskiej Liturgii w dniu 21.08.2022 Parafia Greckokatolicka w Elblągu gościła dr. Eugeniusza Misiło, autora wielu publikacji dotyczących historii mniejszości ukraińskiej w Polsce. Najnowsza publikacja Pana Doktora stanowi niejako księgę pamięci wszystkich uwięzionych w Centralnym Obozie Pracy w Jaworznie.
Po zakończonej prezentacji istniała możliwość nabycia publikacji oraz uzyskania specjalnej dedykacji od autora
W dniu 2 lipca 2022 w niewielkiej miejscowości Chrzanowo, położonej w okolicach Ełku odbył się jak co roku odpust związany ze świętem Apostołów Piotra i Pawła. W tym roku z uwagi na Synod Biskupów UKGK, który odbył się w Przemyślu w dniach 7-15 lipca odpust odbył się tydzień wcześniej niż co roku.
Boskiej Liturgii przewodniczył Ordynariusz Eparchii Olsztyńsko-Gdańskiej bp. Arkadiusz Trochanowski, który wygłosił homilię , a po zakończeniu Boskiej Liturgii dokonał obrzędu poświęcenia wody. W Chrzanowie obecna była liczna grupa parafian z Elbląga.
16 maja, w niedzielę Niewiast Niosących Wonności, w naszej parafii dzieci przystąpiły do Uroczystej Komunii Świętej, którą poprzedziła pierwsza spowiedź.
W tym miejscu warto wyjaśnić dlaczego w kościołach wschodnich nie praktykuje się Pierwszej Koumnii Świętej. Odpowiedź na to pytanie znajdziemy między innymi w art.431 Katechizmu Kościoła Greckokatolickiego „Chrystus Nasza Pascha”, w którym możemy przeczytać, że Święty Sakrament Eucharystii to jeden z sakramentów wtajemniczenia chrześcijańskiego, który następuje po udzieleniu osobie sakramentów chrztu i chryzmacji ( zgodnie z tradycją i prawem kanonicznym kościołów wschodnich jest to odpowiednik bierzmowania w Kościele łacińskim). Dlatego też w kościołach wschodnich praktykuje się udzielanie sakramentu Eucharystii niemowlętom oraz małym dzieciom, które przyjęły już wyżej wymienione sakramenty. Podczas Boskiej Liturgii, którą celebrowali ks. Andrzej Sroka i ks. Igor Hubacz sakrament Eucharystii przyjęło pięcioro dzieci z naszej parafii. Podczas Boskiej Liturgii kazanie skierowane specjalnie do dzieci wygłosił ks. Andrzej Sroka, który przypomniał także wszystkim zgromadzonym o znaczeniu Eucharystii w życiu człowieka. Po zakończonej Boskiej Liturgii dzieci oraz rodzice podziękowali zarówno księżom jak i nauczycielce religii- Pani Ołeksandrze Bednarz. Wszystkim dzieciom, które przystąpiły w tym roku do Uroczystej Komunii Świętej oraz ich rodzinom życzymy aby często przystępowały do sakramentu Eucharystii oraz żeby cerkiew zawsze była dla nich drugim domem oraz miejscem spotkania z Bogiem