Jubileusz Księdza Andrzeja Sroki

W środę 9.06.2021 r. proboszcz naszej parafii ks. Andrzej Sroka obchodził swoje 60 urodziny oraz 34 rocznicę przyjęcia święceń kapłańskich.

W czwartek 10.06 w dniu święta Wniebowstąpienia Pańskiego w naszej parafialnej świątyni zebrali się wierni aby podczas Boskiej Liturgii nie tylko rozważać tajemnicę Wniebowstąpienia Pańskiego, ale także dziękować Bogu za dar życia i posługi kapłańskiej księdza Andrzeja.

Po zakończeniu Boskiej Liturgii przedstawiciele Rady Parafialnej, Związku Ukraińców w Polsce oraz dzieci uczęszczające na lekcje religii greckokatolickiej w Elblągu złożyli księdzu Andrzejowi życzenia oraz wręczyli kwiaty i drobne upominki.

Z pewnością wszyscy zgromadzeni w elbląskiej cerkwi zapamiętają na długo słowa księdza Andrzeja, który wspominał minione lata swojej kapłańskiej posługi oraz dziękował parafianom za zaangażowanie w życie wspólnoty parafialnej.

W imieniu redakcji naszej strony parafialnej życzymy księdzu Andrzejowi Sroce Bożego błogosławieństwa Bożego na dalszej drodze życia oraz posługi kapłańskiej.

W tym miejscu warto wspomnieć kilka ciekawych faktów z życia naszego księdza proboszcza, na podstawie Monografii Parafii Greckokatolickiej pw. Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Pasłęku wydanej w 2009 r. 

Ksiądz Andrzej Sroka urodził się 9 czerwca 1961 r. w Człuchowie. W 1982 r. wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego  w Lublinie. Święcenia diakońskie przyjął w marcu 1987 r. z rąk biskupa Jana Śrutwy, natomiast święcenia kapłańskie przyjął 9.06.1987 r. w Lublinie z rąk św. Jana Pawła II.

W dniu 13 grudnia 1987 r. rozpoczął pracę duszpasterską jako wikariusz w parafiach: Słupsk, Sławno, Miastko, Bytów i Lębork. Następnie w 1988 r. został skierowany do pracy duszpasterskiej w Pasłęku i Elblągu. Przez kolejne lata był także proboszczem parafii w Dzierzgoniu, gdzie przeprowadził kapitalny remont świątyni. W 1991 r. został proboszczem elbląskiej i pasłęckiej parafii.

Ksiądz Andrzej Sroka tworzył od podstaw parafię w Morągu, gdzie zbudował cerkiew z dzwonnicą oraz dom parafialny, a w latach 1991-2007 był jej proboszczem.

Należy również wspomnieć, że ksiądz Andrzej Sroka wspólnie z parafianami zbudował cerkiew w Godkowie, której fragmenty pochodzą ze zniszczonej cerkwi greckokatolickiej w miejscowości Kupna w województwie Podkarpackim.

Do dnia dzisiejszego kontynuuje także budowę cerkwi w Elblągu, w której w styczniu 2021 r., rozpoczęto regularne sprawowanie nabożeństw.

Zapraszamy także do obejrzenia fotogalerii z tego wyjątkowego dnia:

Comments are closed.