Mała „Sarepta” w Cyganku

W czwartek 04 czerwca 2015 r. w parafii greckokatolickiej p. w. św. Mikołaja w Cyganku-Żelichowie po raz 30-ty odbyła się Mała Sarepta. Pierwsza Sarepta miała miejsce w 1985 roku i wzięli w niej udział studenci i licealna młodzież. Z czasem wiek uczestników ulegał obniżeniu. Dzisiaj do Cyganka-Żelichowa na Małą Sareptę przyjeżdżają całe rodziny, dzieci, młodzież oraz starsi. W rodzinnej atmosferze spotykają się ludzie północnych dekanatów obydwu eparchii Kościoła Greckokatolickiego. W tym roku do Cyganka mogło przyjechać od 400 do 550 uczestników. Szczególnym gościem na tegorocznej Sarepcie był o. Rostysław Pendiuk przewodniczący Komisji d.s. Duszpasterstwa Młodzieży Kościoła Greckokatolickiego w Ukrainie oraz o. Grzegorza Nazara koordynatora SDM Kraków 2016 oraz przewodniczącego Komisji Duszpasterstwa Młodzieży Archidiecezji Przemysko-Warszawskiej.
Najważniejszym wydarzeniem tego dnia jest Boska Liturgia, której przewodniczył o. Rostysław Pendiuk. W homilii o. Paweł Potoczny proboszcz parafii zwrócił uwagę zgromadzonych na posłannictwo – apostolstwo każdego chrześcijanina „Wszyscy jesteśmy posłani przez Jezusa Chrystusa, by głosić światu obecność Boga. Radość z faktu, że Bóg zwyciężył Szatana i śmierć ma charakteryzować chrześcijan, a największą i najszczerszą radością jest dziecięca radość!” Wierni mieli także okazję do skorzystania z sakramentu pokuty i pojednania, który jest darem Bożego Miłosierdzia i jest zwycięstwem nad grzechem.
Po zakończeniu Boskiej Liturgii o. Mitrat Jan Łajkosz – przewodniczący Katechetycznej Komisji Archidiecezji Przemysko-Warszawskeij wręczył nagrody zwycięzcom artystycznego konkursu p.t. „Mój Kościół mój Naród”.


Comments are closed.